Punkty marma cz. 2 – twarz

Punkty marma – ciąg dalszy. Dzisiaj – twarz. I uwaga, będzie tego dużo 🙂

Ale, jeśli ktoś jest tu pierwszy raz, polecam najpierw przeczytać dwa poprzednie wpisy:

Punkty marma – wprowadzenie

Punkty marma cz. 1 – głowa

punkty_marma_twarz

Punkty marma na twarzy. Twarz – moja 🙂

Omawianie poszczególnych punktów zaczynam od dołu twarzy, stopniowo kierując się ku czołu, robię ten masaż dokładnie w takiej kolejności, w jakiej opisuję punkty.

1.Hanu – punkt marma usytuowany w zagłębieniu pomiędzy brodą a dolną wargą.
Masaż hanu pomaga kontrolować stres, wspomaga pewność siebie i odwagę, likwiduje napięcie w obrębie szczęki (zwłaszcza wynikające z zaciskania zębów wskutek stresu – to często dzieje się bezwiednie) oraz wpływa na pracę ślinianek (zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem śliny). Ponadto przynosi ulgę przy skroniowym bólu głowy (tak! nie uciskamy wtedy skroni, lecz właśnie marmę hanu) oraz przy… bólu dolnej części pleców.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: drzewo sandałowe, brahmi, jatamamsi

2. Chibuka – dwa punkty tuż przy kącikach ust.
Masaż marm chibuka wpływa pozytywnie na pracę ślinianek, poprawia trawienie, przynosi ulgę w bólach zębów oraz jakichkolwiek bólach mięśni twarzy, poprawia ponadto koloryt twarzy i wygląd cery.
Chibuka powiązane są również z jajnikami u kobiet i jądrami u mężczyzn.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: brahmi, tikta ghrita (ghee ziołowe, ale nie takie jakie sprzedaje się w Polsce, tylko takie wg specjalnej ajurwedyjskiej receptury) lub po prostu zwykłe ghee.

3. Oshtha – punkt marma pomiędzy nosem a górną wargą, dokładnie pośrodku.
Ten punkt marma powiązany jest z ustami i mową, jego masaż reguluje wszelkie dysfunkcje z tym związane (np. jąkanie się). Podobnie jak w przypadku marma chibuka, pracując z marma oshtha również możemy wpłynąć na wygląd naszej cery, na poprawę funkcji trawiennych organizmu, a ponadto – na wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Oshta masujemy w przypadku omdlenia, ponieważ znacząco wpływa na poprawę krążenia krwi w mózgu. Masaż oshtha generalnie poprawia przepływ prany, więc poprawia naszą witalność i koncentrację. Jest to również jeszcze jeden punkt, który można wykorzystać jeśli chcemy okiełznać dziecko z ADHD.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: sandałowy

4.Kapola Madhya – na policzku, zagłębienie w miejscu gdzie kończą się zęby, w pobliżu stawu żuchwowego, przebiega tam również żyła, więc poczujesz w tym miejscu subtelne pulsowanie krwi. Dr Frawley twierdzi, że na „miękkiej części” policzka generalnie jest duży punkt marma zwany shringataka. Powiązany jest on ściśle z podniebieniem miękkim, które przez joginów uważane jest za miejsce, w którym spotykają się energie języka, nosa, oczu i uszu, więc organów najważniejszych zmysłów. Ale jakiekolwiek podejście tu zastosować – czy masaż małego punktu marma (kapola madhya) czy dużego (shiringataka), efekt będzie podobny: wpłyniemy na wydzielanie śliny, na trawienie („rozświetlimy” nasz ogień trawienny), poprawimy wygląd cery. Masaż tych punktów można stosować w przypadku paraliżu mięśni twarzy, a także gdy cierpimy na jakieś dolegliwości w obrębie jamy ustnej lub ucha. Ponadto marma kapola madhya na prawym policzku powiązana jest z okrężnicą wstępującą, a ta na lewym policzku – z okrężnicą zstępującą.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: goździkowy i miętowy (zapalenia jamy ustnej), olej sezamowy, migdałowy, dashamula taila, kamforowy

5. Shankha – na obu skroniach, w zagłębieniu, wyczujesz tutaj subtelne pulsowanie.
Masaż powinien być delikatny. Umożliwia kontrolę nad nadmiarem pitta w nas, który objawia się stanami zapalnymi, infekcjami, nadmiarem ciepła zarówno w ciele, jak i w umyśle, co wywołuje u nas eskalację emocji typu gniew, złość, irytacja, agresja. Co więcej, masaż marma shankha może pomóc dotrzeć do tych zakamarków naszego umysłu, w których zakopaliśmy wspomnienia i skutki takich złych emocji. Marma shankha na prawej skroni ściśle związana jest z okrężnicą wstępującą i z żołądkiem (który notabene jest na poziomie fizycznym siedzibą złych wspomnień). Natomiast marma shankha na lewej skroni związana jest z okrężnicą zstępującą i dwunastnicą. Zatem masaż pomaga we wszystkich problemach z tymi organami wywołanymi nadmiarem pitta, chodzi przede wszystkim o nadkwasotę żołądka, refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: olej sandałowy, brahmi, jatamamsi.

6. Utkshepa – powyżej marma shankha, tuż nad uchem, na linii włosów.
Marma utkshepa umożliwia kontrolę nad dosza vata oraz nad jelitem grubym, które jest siedzibą dosza vata w ciele. Masaż tego punktu marma działa uspokajająco na umysł.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: drzewo sandałowe, ksheerabala taila, jatamamsi

7. Phana – po obu stronach nosa, u jego podstawy, tuż przy nozdrzach, wyczuwalne w tym miejscu są lekko wypukłe struktury kostne.
Marmy phana są bezpośrednio związane z dwoma z trzech najważniejszych nadis (kanałów przepływu prany) – Ida i Pingala, które początek mają u podstawy kręgosłupa, biegną wzdłuż niego i kończą się przy nozdrzach: Ida – przy lewym, Pingala – przy prawym. Zatem masaż obu tych punktów marma poprawia przepływ prany. Poza tym, jak się można domyślić, wpływa również na zmysł węchu, zatoki i nos – otwiera je, udrażnia, oczyszcza oddech, poprawia również pracę płuc; masaż phana będzie pomocny przy zaburzeniach prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i zmysłu węchu.
Uciski tych istotnych punktów można stosować podczas praktyk pranajama – przy oddychaniu naprzemiennym. Bardzo korzystnie na marmy phana wpływa również ajurwedyjska terapia zwana nasya/nasja – o niej oczywiście też kiedyś napiszę.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: jeśli chodzi o nos, zatoki, węch – eukaliptusowy, miętowy, kamforowy, a dla prany – sandałowy

8. Nasa Agra – punkt marma na koniuszku nosa. Najważniejszą funkcją tego punktu jest kontrola nad układem oddechowym, więc jego masaż przynosi ulgę przy problemach z nosem, zatokami, oddychaniem, można nasa agra stymulować również w przypadku utraty przytomności oraz problemów z prostatą lub szyjką macicy i hemoroidami. Na poziomie subtelnym nasa agra związana jest z czakrą muladhara.
Do masażu nasa agra dr Vasant Lad poleca świeży sok z cebuli oraz olej vacha.

9. Nasa Madhya – na środku nosa. Masaż tego punktu marma przynosi korzyści w przypadku wszelkich problemów z nosem – przy podrażnieniach, krwawieniu, alergiach, niedrożności, chrapaniu. Na poziomie subtelnym nasa madhya powiązana jest z najważniejszym kanałem przepływu prany zwanym suszumna, oraz z czakrą manipura, więc jej masaż umożliwia kontrolę nad emocjami typu gniew, agresja, skłonność do niezdrowej rywalizacji.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: jatamamsi, vacha.

10. Nasa Mula – u podstawy nosa, między brwiami, poniżej adżna czakra, więc energetycznie związana z tą czakrą i ma podobne do niej właściwości. Masaż nasa mula reguluje przepływ prany, uspokaja umysł i emocje, zmniejsza stres, jest pomocny przy bezsenności, bólu głowy, a ponadto przy wszelkich problemach z oczami, nosem i zatokami, przy problemach z oddychaniem, przy chrapaniu. Nasa mula powiązana jest również z szyjką macicy i prostatą.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: jatamamsi, vacha.

11. Antara Vartma

12. Madhya Vartma

13. Bahya Vartma

Te trzy mantry usytuowane są pod okiem, pod oczodołem, zazwyczaj uciska się wszystkie trzy jednocześnie – kciukiem. Taki masaż wpływa pozytywnie oczywiście na oczy, zwłaszcza gdy mamy objawy alergiczne typu oczy wysuszone, czerwone, podrażnione, z zapaleniem, oraz gdy jest problem ze zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej i występują wszelkie inne zaburzenia związane z oczami i zmysłem wzroku. Masaż punktów vartma stosuje się również w przypadku problemów z drogami oddechowymi (bo to blisko). Ponadto ten rejon twarzy związany jest z nerkami – jeśli mamy jakiś problem z tymi organami, z reguły objawia się to opuchlizną pod oczami i ciemnymi tzw. „podkowami”.  Uciski antara/madhya/bahya varma poprawiają pracę nerek.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: unikamy stosowania olejków eterycznych, ponieważ łatwo o podrażnienie oka, stosujemy ghee, olej kokosowy, olej rycynowy lub brahmi.

14. Kaninaka – tuż nad wewnętrznym kącikiem oka. Masaż stosujemy w przypadku problemów ze wzrokiem wszelkiego rodzaju (zaburzenia ostrości widzenia, widzenia kolorów, światłowstręt, jaskra, nadmierne łzawienie, objawy alergiczne), ponadto gdy mamy niedrożny nos lub zatoki. Kaninaka przy prawym oku powiązana jest z wątrobą, a przy lewym oku – ze śledzioną.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: unikamy stosowania olejków eterycznych, ponieważ łatwo o podrażnienie oka, stosujemy przede wszystkim ghee.

15. Ashru Antara

16. Ashru Madhya

17. Ashru Agra

18. Bhruh Agra

19. Bhruh Madhya

20. Bhruh Antara

Wymienione wyżej punkty marma usytuowane są w okolicach łuków brwiowych – tuż pod (ashru) i tuż nad (bhruh). Uciskamy jednocześnie po trzy – kciukami pod oboma łukami brwiowymi, a następnie palcami wskazującymi, środkowymi, serdecznymi – nad łukami brwiowymi. Inny sposób – łapiemy łuki brwiowe pomiędzy kciuki i palce wskazujące, w tych miejscach, gdzie są punkty mamra, i stymulujemy, delikatnie uciskając i/lub rolując skórę.
Jak się domyślasz, wszystkie te punkty marma związane są bezpośrednio z oczami i zmysłem wzroku, co więcej – ułatwiają kontrolę nad energią pitta w nas (bo pitta jako żywioł ognia, który jest również źródłem światła, umożliwiającego widzenie, jest bezpośrednio związana ze wzrokiem).
Masaż tych punktów stymuluje wydzielanie łez, a przecież wraz ze łzami dajemy ujście tłumionym emocjom. Marma bhruh agra i ashru agra są związane z emocjami vata:  smutek, niepokój, strach, samotność, a łzy mają wówczas smak cierpki, ostry i są chłodne. Marmy bhruh madya i ashru madhya związane są z emocjami pitta: złość, agresja, gniew, frustracja, poczucie odrzucenia, a łzy – smak kwaśny i gorzki, i są gorące. Natomiast marmy bhruh antara i ashru antara – z emocjami kapha: radość, miłość, współczucie, łzy są chłodne i słodkie w smaku.
Jeżeli w okolicach tych punktów marma odczuwamy napięcie, albo te miejsca stały się wrażliwe, jest to oznaką problemów z wątrobą lub dużej ilości ama (toksyn) w organizmie.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: unikamy stosowania olejków eterycznych, ponieważ łatwo o podrażnienie oka, stosujemy przede wszystkim ghee.

21. Apanga – w zewnętrznym kąciku oka, w zagłębieniu kości, przy ucisku nie dotykamy gałki ocznej. Masaż tego punktu przynosi korzyści takie, jak w przypadku innych punktów wokół oczu, ale nade wszystko redukuje nadmierną ilość energii pitta jeśli wymknie nam się ona spod kontroli.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: unikamy stosowania olejków eterycznych, ponieważ łatwo o podrażnienie oka, stosujemy przede wszystkim ghee.

Szczególnie korzystny dla oczu w ogóle i punktów marma w okolicach oczu jest zabieg netra vasti, czyli zanurzenie oka w ciepłym ghee, o czym szczegółowo kiedyś napiszę.

22. Sthapani – tam, gdzie umiejscowione jest „trzecie oko” – ajna/adżna czakra. Ta czakra jest uważana za wrota do umysłu, jest więc szalenie istotna, a zatem równie istotny jest punkt marma będący jej odpowiednikiem w ciele fizycznym. Samo słowo ajna znaczy ład, porządek. Kontrolowanie ajna czakry/mamra sthapani zapewnia właściwy przepływ prany, stabilność/harmonię umysłu, ciała i świadomości, poczucie wewnętrznego spokoju.
Sthapani można uciskać kciukami, ale najwięcej korzyści terapeutycznych przynosi zabieg zwany shirodhara, bardzo szczegółowo pisałam o nim tutaj.
Oleje/olejki eteryczne do masażu: drzewo sandałowe (tridoszowe), olej sezamowy (dla Vata), olej słonecznikowy (dla Pitta), olej gorczycowy (dla Kapha).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.